تاریخ : پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹ 8 جماد ثاني 1442 Thursday, 21 January , 2021
5

سادیسم چیست؟

  • کد خبر : 2034
  • 12 مرداد 1399 - 0:12
سادیسم چیست؟

چندین نوع اختلال شخصیت وجود دارد که احتمال آسیب زدن آنها به دیگران نسبت به افراد معمولی بیشتر است. افراد سادیست دارای انگیزهای درونی برای آسیب و آزار به افراد بی گناه هستند و ممکن است این کار را به قیمت صدمه به خود هم انجام دهند. برای یک شخصیت سادیستی، بی رحمی و دگرآزاری […]

چندین نوع اختلال شخصیت وجود دارد که احتمال آسیب زدن آنها به دیگران نسبت به افراد معمولی بیشتر است. افراد سادیست دارای انگیزهای درونی برای آسیب و آزار به افراد بی گناه هستند و ممکن است این کار را به قیمت صدمه به خود هم انجام دهند. برای یک شخصیت سادیستی، بی رحمی و دگرآزاری یک حس لذت بخش، هیجان انگیز و گاهی تحریک کننده شهوت است.

سادیسم چیست؟

سادیسم sadism یا اختلال شخصیتی سادیستیک شامل رفتارها و اعمالی می شود که فرد از ایجاد ناراحتی و درد در دیگران چه به صورت فیزیکی و چه به صورت عاطفی لذت می برد. کسانی که دارای شخصیت های سادیسمی هستند رفتارهای خشمگینانه و بی رحمانه را نمایش داده و از ابزار ایجاد ترس و نگرانی در دیگران قصد آزار عمدی آنها را دارند. سادیسم می تواند به همراه سایر اختلالات روانی نیز باشد.

گاهی تشخیص اختلالات شخصیتی همچون خودشیفتگی و سایکوپاتی از سادیسم سخت است چون این نوع شخصیت ها دارای ویژگی های مشترکی همچون خود محور بودن، ناسازگاری، استثمارگری و علاقه به تغییر دل به خواهی افکار دیگران هستند.

افراد سادیست می توانند به درجه ای از بی رحمی و خشونت برسند که افراد کاملا بی گناه را مورد آزار قرار دهند و از این آزار و اذیت لذت ببرند. حتی اگر فرد قربانی از خود دفاع نکند باز هم بیشتر تشویق می شوند تا او را مورد اذیت قرار دهند. تفاوت های کوچکی بین اختلالات شخصیتی گفته شده وجود دارد. کسانی که سایکوپات هستند اگرچه از آزار دیگران ابایی ندارند ولی این کار را وقتی انجام می دهند که هدف خاصی را دنبال کنند. کسانی هم که خودشیفته هستند وقتی به خشونت دست می زنند که ایگو یا منیت آنها دچار آسیب شده باشد. ولی فرد سادیست می تواند بدون هیچ علتی و فقط برای لذت درونی، دیگران را آزار دهد. البته عواملی مثل کمبود اعتماد به نفس و احساس حقارت درونی هم می تواند به آن دامن بزند.

ممکن است روزانه با افراد سادیست مختلفی رو به رو شوید. کسانی که عمدا به دنبال جریحه دار کردن عواطف و یا آسیب فیزیکی شما هستند. از مثال های رفتارهای سادیسمی یا دگرآزارانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برملا کردن عمدی اسرار شما توسط شخص سادیست
– مخدوش کردن شخصیت دیگران به منظور خراب کردن چهره آنها در نظر دیگران
– در محیط کار می تواند شامل رفتارهایی شود که موجب اخراج یا تنبیه شدن فرد بی گناه گردد.
– تلاش در خراب کردن رابطه دیگران
– بی توجهی عمدی به دوستان، همکاران یا اعضای خانواده
– دزدی و سرقت به منظور آزار دیگری و نه از روی نیاز یا دلایل دیگر

آنها مهارت بالایی برای فرار از وضعیتی که ایجاد کرده اند داشته و به سختی می توان از آنها اقرار گرفت و کاری کرد که مسئولیت اقدامات زشت خود را بپذیرند. از آنجا که این افراد معمولا خون گرم هستند می توانند به راحتی با افراد صمیمی شوند و در موقعیت های اجتماعی جایگاه خوبی کسب کنند. بنابراین دیگران به سختی می توانند ثابت کنند و یا باور کنند که اقدامات دگرآزارانه آنها عمدی و خطرناک بوده است.

 

سادیسم و سادیست

انواع اختلال شخصیت سادیست

خود اختلال شخصیت سادیست به چندین زیر گروه تقسیم می شود مانند:

– سادیست انفجاری: در این حالت وقتی فرد، ناامید و تحقیر می شود و یا احساس درماندگی می کند کنترل خود را از دست داده و به دنبال انتقام هستند. آنها به داشتن خشم غیر قابل پیش بینی شناخته شده هستند. آنها ممکن است اقدامات رعب آور و خشونت آمیز و غیر قابل کنترل نسبت به دیگران مخصوصا اعضای خانواده و نزدیکان نشان دهند.

– سادیست استبدادی: افراد مبتلا به این نوع اختلال، بسیار ترسناک و بی رحم هستند و به شدت دیگران را مورد ارعاب و خشونت قرار می دهند و از این کار لذت می برند.

– سادیست تحمیلی یا قانونی: این افراد معمولا در موقعیت های نظامی، سرپرستی وظایف مهم، نگهبانی زندان ها، افسران پلیس و کسانی که دارای اعتبار قانونی بالا هستند دیده می شود. آنها احساس می کنند باید هر کسی که قانون را شکست به شدت کنترل و تنبیه شود. البته این با قانون مداری عادلانه فرق دارد و نیت آنها از نوع دگرآزاری خودخواهانه است.

– سادیست ترسو: این افراد معمولا عمیقا احساس ناامنی می کنند و رفتارهای آنها ناشیانه است. وقتی احساس خطر کنند ابتدا خط و نشان های تهدید آمیز خود را می کشند و بعدا شروع به پرسش می کنند. آنها با رفتار های خشمگینانه پیام خود را به کسانی که ظاهرا هراسی ندارند می فرستند تا بتوانند کنترل درونی آنها را به دست گرفته و کاری کنند رفتاری برخلاف آن چیزی که نشان می دهند را بروز دهند و دچار رعب و وحشت شوند.

البته سادیسم انواع و دسته بندی های متفاوتی نیز دارد. مثل سادیسم بدنی (آزار جسمی دیگران حتی تا حد مرگ و سوزاندن افراد برای لذت شخصی)، سادیسم احساسی (آزار روحی روانی دیگران مانند تحقیر و توهین و خرد کردن دیگران برای دریافت حس رضایت درونی و لذت) و حتی سادیسم ذهنی (در این حالت فرد سادیست به طور واقعی به کسی آسیب نمی زند بلکه در ذهن خود تصور می کند که به بقیه آسیب می زند و لذت می برد).

 

سادیسم و سادیست

چگونه از افراد سادیست در امان باشیم؟

۱- بپذیرید که نمی توانید در این افراد تغییری ایجاد کنید

انتظار نداشته باشید بتوانید فردی که مبتلا به اختلال شخصیتی سادیستی است را تغییر دهید. اگر سعی کنید به آنها کمکی در این زمینه کنید بیشتر احساس حقارت می کنند و سعی می کنند از شما انتقام بگیرند. تفکر اینکه می توانید کاری کنید به اشتباه خود اعتراف کنند و یا رحم داشته باشند غلط است.

۲- ایجاد حد و مرز شخصی با این افراد

تصمیم بگیرید رعایت چه میزان فاصله از آنها می تواند باعث حفظ سلامتی و آرامش شما شود. ایجاد حد و مرز سالم می تواند شامل کم کردن تعداد و زمان ملاقات، گفتار کم با آنها و حتی قطع رابطه موقتی یا همیشگی باشد. افراد سادیست ممکن است در برابر این تغییر موضع شما مقاومت کنند ولی اگر به ایجاد این حد و مرزها پایبند باشید آنها نیز به دنبال طعمه جایگزین می گردند.

۳- وقتی وضعیت شما وخیم است به یک روانشناس مراجعه کنید

ممکن است فرد سادیست از نزدیکان شما باشد و به راحتی نتوانید فاصله خود را با او حفظ کنید. در این حالت اوضاع پیچیده تر می شود و نیاز به گرفتن راهنمایی های تخصصی تری است که یک روانشناس یا مشاور ماهر می تواند در اختیار شما قرار دهد.

۴- خود را طعمه ای راحت نشان ندهید

اگر با این افراد مقابله نکنید و یا خود را ضعیف نشان دهید آنها را بیشتر به سمت خود جذب می کنید. مقابله کردن با آنها به معنی خشونت ورزیدن متقابل نیست. برای مثال اگر رابطه دوستانه با آنها دارید این رابطه را کمتر کنید. اگر روابط شما صمیمانه و نزدیک است حتما حد و مرزهای سفت و سخت و مشخصی را تعیین کنید.

لینک کوتاه : https://norehedayat.com/?p=2034

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.